سیم بکسل

فروشگاه سیم بکسل هاردوایر

سیم بُکسِل در واقع نوعی طناب فولادی است که از الیاف فولاد ساخته می‌شود و مجموعه‌ای از چندین رشته سیم مفتول است که به دور یک مغزی (هسته ) تنیده شده است. هسته ذکر شده در دو نوع الیاف و فولادی ساخته میشود. متریال بکار رفته در تولید سیم بکسل بسته به شرایط محیطی (خشک و مطوب) و همچنین میزان بار وارد بر آن مشخص میشود چرا که تنسایل سیم بکسل ها که معیار تعیین کننده ای در سختی کششی آنها می باشد تحت تاثیر متریال بکار رفته می باشد.
طناب فولادی می‌تواند دارای چهار بافت کلی : سیل (Seale)، فیلر (Filler)و وارینگتون و Warrington Seale باشد.
بنا به نوع بافت ، نوع مغزی ، قطر ، جنس سیم و روکش آن بیش از ۲۰۰۰ نوع سیم بکسل وجود دارد که با توجه به نیاز در صنایع و دستگاههای مختلف مانند صنایع کشتی سازی ، دستگاههای حفاری ، دکلهای حفر چاه های نفت و گاز ، ماشین آلات معدنی ، ماشین های بالابر ، آسانسورها و… از انواع آنها استفاده می شود.
انواع مختلف سیم بکسل از قبیل سیم بکسلهای حفاری ، آسانسوری ، نتاب و… در ابعاد مختلف در فروشگاه سیم بکسل هارد وایر قابل ارائه می باشد.

مقایسه سیم بکسل فولادی و استیل

سیم بکسل های فولادی تفاوت بسیاری از نظر سختی، تنسایل و مقاومت محیطی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند که نقش تعیین کننده ای در صنایع و شرایط محیطی مصرفی آنها نیز دارد. سیم بکسل های استیل چه از نوع بگیر باشند (گرید ۳۰۴) و چه از نوع نگیر (گرید ۳۱۶) دارای تنسایل ۷۰۰ مگاپاسکال هستند. این در حالی است که سیم بکسل های فولادی با درصد کربن مختلف دارای تنسایل بالای ۱۰۰ و حتی تا حدود ۱۸۰۰ مگاپاسکال هستند. از نظر نوع کارایی سیم بکسل های استیل به سبب دارا بودن درصد زیادی کروم و نیکل در ساختار خود در برابر رطوبت و زنگ زدگی ناشی از آن مقاومت بسیار مناسبی دارند، این در حالی است که سیم بکسل های فولادی بصورت ذاتی مقاومتی در برابر رطوبت نداشته و از این رو معمولا بصورت گالوانیزه عرضه میشوند. عرضه انواع سیم بکسل های فولادی در تنسایل مختلف و با برند های مختلف آلمانی، کره ای، تایوانی و چینی در فروشگاه سیم بکسل هاردوایر.

صنایع مصرف کننده سیم بکسل

سیم بکسل جزو ابزار آلات و ادوات صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد که از آن به منظور حمل، کشش و جابجایی اجسام در صنایع سنگین و همچنین از بافت ها و سایز های خاص آن جهت برش دادن همراه با الماس استفاده میشود. از سیم بکسل ها در صنعتی ساختمان هم در مرحله ساخت در جابجایی مصالح از طریق وینچ و بالابر و هم در ساختار آنها بالاخص در اتصالات وزنه آسانسور و بر روی درام آسانسور استفاده میشود. در صنایع نفت و پتروشیمی در حفاری ها و در دکل های نفتی نیز از ساختار های متفاوتی از سیم بکسل معمولا با تنسایل بالا استفاده میشود. ساختار نتاب سیم بکسل ها نیز که به شکل پوست مار می باشند و از جنس فولادی با مغزی فولاد نیز هستند در تاورکرین ها استفاده میشود تا حداکثر میزان امنیت بار را دارا بوده و از تابیدن سیم بکسل و در نهایت بار در حین حرکت جلوگیری به عمل آید. موارد صنعتی یاد شده تنها برخی از استفاده های انبوه این قطعه صنعتی میباشد، چرا که از سیم بکسل در صنایع خودرو سازی در سایز های پایینتر، در خدمات شستشوی نمای ساختمان ها ( سیم بکسل کلایمر) و همچنین در سالنهای ورزشی بالاخص بدنسازی (سیم بکسل روکش دار) استفاده فراوان می شود. فروشگاه سیم بکسل هاردوایر (کیومرث قراچورلو) وارد کننده انواع طناب های فولادی در سایز های مختلف و برای صنایع مختلف می باشد.

تمامی سیم بکسل ها در یک نگاه

مفهوم تنسایل سیم بکسل ها

تنسایل یک مشخصه مکانیکی بسیار مهم است که در نمودار تنش و کرنش متریال های مختلف من جمله فلزات بیان میشود. نمودار تنش و کرنش (تنش به مفهوم فشار و یا نیروی واحد سطح و کرنش به مفهوم تغییر طول) یکی از نمودارهای بسیار مهم است که در تست کشش سیم بکسل نیز رسم شده و معیار بررسی کیفیت و مقاومت کششی قرار میگیرد. در نودار تنش و کرنش ۳ نقطه از اولویت بالایی برخوردار هستند. یکی نقطه مربوط به تنش تسلیم می باشد که در واقع نقطه است که مفتول سیم بکسل از حالت الاستیک وارد نقطه پلاستیک میشود. به زبان ساده تر مفتول های بکار رفته در ساختار سیم بکسل در نیروهای کششی پایینتر از این سطح یک تغییر طول بسیار اندکی دارند که با برداشته شدن بار دوباره به نقطه اول باز میگردند اما با وارد شدن به ناحیه پلاستیک با حذف بار نیز دیگر به نقطه اولیه باز نمی گردند. مبنای دوم در نمودار تنش و کرنش نقطه تنسایل سیم بکسل می باشد که میزان تنش تحمل آن حتی از نقطه پارگی نیز بیشتر می باشد. هر چه میزان کربن بکار رفته در فولاد اولیه تولید سیم بکسل بیشتر باشد نقطه تنش تسلیم و تنسایل کششی به هم نزدیکتر می باشند و یا به زبان ساده تر از لحظه تسلیم تا شکست زمان و تغییر طول کمتری را شاهد خواهیم بود. سومین نقطه در نمودار تنش  و کرنش نقطه شکست است که همان نقطه پارگی کامل سیم بکسل مس باشد که مفتولها یکی پس از دیگری پاره شده و به پارگی کامل استرند ها و در نهایت سیم بکسل می انجامد..