جرثقیل دستی

مشخصات مکانیکی جرثقیل دستی

جرثقیل های دستی از نوع زنجیری با برند های مختلف و در تناژ مختلفی در بازار موجود می باشند. از جرثقیل دستی در محیط های کارگاهی و کارخانه ای برای حمل و جابجایی بار استفاده میشود که با توجه به قیمت پایینی که دارند و فضای کمی که اشغال میکنند گزینه بسیار مناسبی هستند. جرثقیل سقفی در ساختار خود دارای دو زنجیر می باشد، یکی زنجیر بار که مستقیما به بار اتصال پیدا می کند و می بایست دارای سختی بالایی باشد و دیگری زنجیر دستی که معمولا زنجیر گالوانیزه با تنسایل پایین می باشد. در داخل بلوک جرثقیل دستی 2 دنده اصلی یکی با قطر زیاد و دیگری با قطر کم قرار دارد که وظیفه انتقال قدرت را به عهده دارند.

مزایای جرثقیل دستی

جرثقیل های دستی که معمولا در تناژ زیر 10 تن و برای اهداف لیفتینگ در محیط های کارگاهی و کارخانه ای مورد استفاده قرار میگیرند دارای مزایای متعددی هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • 1. جرثقیل های دستی قیمت پایینتر و مناسب تری نسبت به جرثقیل های برقی و بادی دارند
 • 2. جرثقیل های دستی بسیار سبک و قابل حمل هستند بگونه ای که در برخی موارد وزن آنها به زیر 3 کیلوگرم می رسد
 • 3. جرثقیل دستی نیازی به نیروی محرکه خارجی مانند الکتریسیته نداشته و در هر جایی بدون دسترسی به امکاناتی خاص و برق کشی قابل استفاده می باشد
 • 4. جرثقیل دستی طول عمر بالایی دارد و هزینه حفظ و نگهداری و تعمیرات آن نیز نسبتا پایین می باشد

برند های تولید کننده جرثقیل دستی

برند های مختلفی از جرثقیل دستی در ایران موجود می باشند که برخی از آنها اصلی و برخی طرح می باشند. بطور کلی جرثقیل های دستی ساختار چندان پیچیده ای ندارند و از این رو حتی مدل طرح آنها نیز با دارا بودن قیمت بسیار پایین کیفیت مناسبی دارد. برند های جرثقیل دستی در ایران عبارتند از : جرثقیل دستی ویتال ( در دو کیفیت مختلف اصلی ژاپنی و چینی در بازار موجود می باشد)، هرینگتون آمریکایی که مدل موجود در بازار بیشتر ساخت چین می باشد، جرثقیل دستی ایبل چین و برند های دیگر. در بین تمام برند های قید شده جرثقیل دستی ویتال ژاپن که تخصص اصلی این شرکت تنها انواع ترولی سقفی و جرثقیل دستی می باشد محبوب تر بوده و در تناژ مختلف تا 5 تن همراه با زنجیر های اتصال موجود می باشد.

مقایسه جرثقیل های دستی و برقی

یکی از چالش های پیش از رو قبل از خرید همواره انتخاب بین جرثقیل دستی و برقی می باشد. قبل از انتخاب و راهنمایی شما برای انتخاب باید در نظر داشته باشید که تناژ و ظرفیت بار مورد نظر شما همواره یکی از فاکتور های بسیار تاثیر گذار خواهد بود چرا که برای تناژ بالا استفاده از جرثقیل دستی به سبب سرعت پایینی که دارد چالشهایی چون هدر رفتن نیروی کاری را به همراه خواهد داشت. در زیر برخی مقایسه های مرتبط با جرثقیل های دستی و برقی را برای شما بر می شماریم.

 • در تناژ برابر قیمت جرثقیل دستی بسیار از جرثقیل برقی پایین تر می باشد
 • جرثقیل دستی بسیار سبکتر و قابل حمل تر از جرثقیل برقی می باشد و جرثقیل های برقی در کل پرتابل محسوب نمیشوند و معمولا بصورت نصب شده مورد استفاده قرار می گیرند.
 • استاندارد تولید جرثقیل های برقی دقیق تر و دشوار تر از جرثقیل های دستی می باشد و از این رو معمولا طول عمر جرثقیل های برقی بیشتر می باشد.
 • جرثقیل های دستی سرعت کمی داشته و عملیات لیفتینگ در آنها به کندی صورت می پذیرد.
 • یکی از مزیت های مهم و کار آمد جرثقیل دستی عدم نیاز به نیروی محرک الکتریسیته و قابلیت استفاده از آن در هر مکانی می باشد.

 

طول عمر جرثقیل های دستی بلبرینگی و شفتی

جرثقیل های دستی ساختمانی ساده دارند که با انتقال قدرت از روی چرخدنده بزرگ گردان توسط زنجیر دستی بر روی چرخدنده کوچک گرداننده زنجیر بار کار می کنند. طول عمر جرثقیل های دستی معمولا بر حسب طول عمر زنجیر، شفت داخلی و یا بلبرینگ تعیین میشود چرا که در ساختمان داخلی جرثقیل دستی یا از شفت محوری و یا از سیستم بلبرینگی استفاده شده است. بطور معمول جرثقیل دستی بلبرینگی طول عمر بالاتری از جرثقیل دستی شفت محور دارد. لازم به ذکر است جرثقیل های دستی نیز مانند دیگر ماشین آلات مکانیکی دارای هزینه های مرتبط با حفظ و نگهداری می باشند که شامل تعویض شفت و بلبرینگ و روغنکاری به موقع می باشد.

جرثقیل های دستی در یک نگاه

برندهای مختلفی از جرثقیل دستی در بازار موجود می باشند که برخی تحت استاندارد و با رعایت استاندارد های معتبر و برخی بصورت فله و بدون استاندارد تولید شده اند. هاردوایر عرضه کننده جرثقیل های دستی با برند ویتال در دو گرید اصلی ساخت ژاپن و گرید 2 چینی بنا به درخواست مشتریان می باشد.

 • جرثقیل دستی

  جرثقیل دستی در مارک های مختلف ژاپنی مانند ویتال، چینی مانند تی ایکس کا و برند های دیگر  از نیم الی 10 تن موجود می باشد. جرثقیل دستی معمولا بصورت 2 کاره قلابی و یا 4 کاره با ترولی دستی مورد استفاده قرار میگیرد. جرثقیل دستی دارای 2 زنجیر یکی زنجیر دستی و دیگری زنجیر بار می باشد..

  شناسه محصول: P876-ST-17 دسته: , , برچسب:
 • جرثقیل دستی 10 تن

  جرثقیل های دستی با برند ویتال از نوع قلاب دار آویز سقفی با زنجیر و در تناژ مختلف از 0.5 تن الی 20 تن در باراز موجود می باشند. استفاده از جرثقیل دستی برای تناژ 1 الی 5 تن مناسب تر می باشد چرا که با بالا رفتن بار سرعت جرثقیل دستی برای عملیات لیفتینگ بسیار پایین می آید. بطور کلی در تناژ زیر 10 تن جرثقیل دستی زنجیری پیشنهاد میشود. برای 1 تا 20 تن جرثقیل برقی از نوع زنجیری و برای بارگیری های بالای 20 تن جرثقیل برقی سیم بکسل انتخاب مناسب تری می باشد.

 • جرثقیل دستی 2 تن ویتال

  بطور کلی به سبب ساختار نسبتا ساده جرثقیل دستی چه گرید 1 یک آن که محصول کشور ژاپن می باشد و چه گرید 2 چینی برای کارهای معمولی کارگاهی پاسخگو می باشد. با این تفاوت که در خرید جرثقیل دستی گرید پایینتر می بایست از ظرفیتی یک پله بالاتر از مصرف استفاده نمود. بدین معنا که اگر حداکثر بار مصرفی شما 2 تن است بهتر است از جرثقیل دستی 3 تن استفاده کنید.

 • جرثقیل دستی 2 کاره

  اکثر جرثقیل های دستی بصورت دو کاره یعنی اتصال به سقف از طریق قلاب تولید میشوند هر چند نوع اتصال به سقف جرثقیل دستی نیز مانند جرثقیل های برقی بنا به صلاح دید کاربر صورت می پذیرد. برخی جرثقیل های دستی مخصوصا در تناژ بالای 5 تن بصورت کارخانه ای همراه با ترولی برای حرکت بر روی ریل های سقفی نیز عرضه میشوند و بصورت کارخانه ای 4 کاره هستند. جرثقیل دستی 2 کاره بطور کلی به سبب عدم نیاز به ترولی قیمت پایینتری نسبت به جرثقیل دستی 4 کاره دارد اما از جهتی دامنه حرکت آن نیز پایینتر بودده و فقط به حرکت بار در جهت عمودی می پردازد.

 • جرثقیل دستی 4 کاره

  جرثقیل های دستی معمولا همراه با قلاب سقفی یعنی 2 کاره فقط به منظور حمل بار به بالا و پایین تولید میشوند. اما برخی نیاز به اتصال جرثقیل دستی بر روی ریل های سقفی چه به منظور جابجایی افقی بار می باشد و گاهی نوع طراحی سوله و کارگاه بگونه ای است که فقط استفاده از جرثقیل دستی 4 کاره دارای ترولی ممکن می باشد. جرثقیل دستی 4 کاره ویتال در تناژ مختلف تا 20 تن دارای ترولی مخصوص می باشد.

 • جرثقیل دستی ویتال 5 تن

  جرثقیل دستی 5 تن از نوع زنجیری 2 کاره با قلاب سقفی و 4 کاره همراه با ترولی دستی از همین برند موجود می باشد. جرثقیل دستی ویتال در دو گرید ژاپنی اصلی و چینی با اختلاف قیمت بسیار زیاد در بازار موجود می باشد. با توجه به سادگی ساختار و مکانیزم کار جرثقیل برقی استفاده از هر دو گرید برای مقاصد لیفتینگ ممکن می باشد. در استفاده از جرثقیل دستی ویتال چینی توصیه میشود حداکثر بار حمل شده از حداکثر بار مجاز کمتر باشد.