سیم بکسل آسانسوری

 ساختار سیم بکسل آسانسوری

سیم بکسل های آسانسوری معمولا ساختاری با 8 استرند و مغزی الیافی دارند. الیاف بکار رفته در مغزی سیم بکسل آسانسور معمولا کنفی ( گاهی پروپیلن و گاهی سیزال) می باشند که با استحکام و در عین حال انعطاف آنها کمک می کند. سایز های پر کاربرد سیم بکسل آسانسوری عبارتند از سایز 8 میلیمتر، 10 میلیمتر، 11 و 12 میلیمتر. سیم بکسل های آسانسور معمولا بصورت گالوانیزه و گاهی بصورت روغن اندود زرد رنگ و سیاه رنگ در بازار موجود می باشند. پر مصرف ترین سایز در صنعت آسانسوری سیم بکسل نمره 10 می باشد. به جز ساختار استاندارد سیم بکسل آسانسور که دارای استرند های 19 مفتوله می باشد سیم بکسل گاورنر معروف به هفت لا نیز که بسیار نرم بوده و از استحکام کششی پایینتری نیز برخوردار است برای قرار گیری روی گاورنر آسانسور ها مورد استفاده قرار میگیرد که در مغزی هر یک از استرند ها الیاف استفاده شده است. بازرگانی هاردوایر عرضه کننده سیم بکسل نمره 10 آسانسوری بصورت عمده می باشد.

مشخصات سیم بکسل نمره 10 آسانسوری

سیم بکسل سایز 10 پر مصرفترین سایز در صنعت آسانسور می باشد که از ساختار 8X19 با ساختار سیل و مغزی الیافی و گاهی فولادی عرضه میشود. سیم بکسل 10 آسانسوری در هر 100 متر دارای 34.6 کیلوگرم وزن در حالت مغز کنفی و 42.2 کیلوگرم وزن در حالت مغز فولادی می باشد. میزان حداقل بار شکست در سیم بکسل نمره 10 آسانسوری مغز فولادی 61.2 کیلونیوتن می باشد که در مقایسه با سیم بکسل سایز 10 مغز کنفی که مقدار 51.9 کیلو نیوتن را دارد بالاتر می باشد. شایان ذکر است با وجود بالاتر بودن خواص مکانیکی سیم بکسل سایز 10 آسانسوری مغز فولادی انعطاف کمتر آن نسبت به مورد مشابه مغز کنفی استفاده از آن را محدود تر کرده است.

پوشش سطحی سیم بکسل نمره 10 آسانسور

سیم بکسل نمره 10 آسانسوری از جنس فولادی و بسته به کاربری دارای سختی های سطحی و مقاومت کششی کتفاوتی است. اما با توجه به متریال کلی که از جنس فولاد می باشد بدون پوشش سطحی در معرض زنگ زدگی و خوردگی قرار دارد. برای افزایش مقاومت سطحی سیم بکسل نمره 10 در برابر عوامل خورنده محیطی معمولا سطح مفتول ها را قبل از قرارگیری در پروسه تولید با فلز روی (زینک) در حمام روی گالوانیزه سرد می کنند. در مواردی حتی فرایند آبکاری گالوانیزه گرم نیز برای سیم بکسل آسانسوری سایز 10 اعمال می شود که در این صورت محصول نهایی دارای قیمت بسیار بالایی خواهد بود. در مواردی نیز برای جلوگیری از برخورد مستقیم قطرات آب و رطوبت که عامل اصلی ایجاد زنگ زدگی سیم بکسل نمره 10 آسانسوری می باشد سطح خارجی آن را با روغن سیاد و یا طلایی پوشش می دهند .

برندهای تولید کننده سیم بکسل آسانسور

برند های معتبر زیادی در دنیا به تولید سیم بکسل های سایز 10 آسانسوری میپردازند که در این میان گوستاولف آلمان و کیسوایر کره در بازار ایران محبوب تر هستند. سیم بکسل آسانسوری گوستاولف آلمان که معمولا در ساختار آن از یک استرند به رنگ سبز رنگ استفاده شده و معمولا با نوار مشخصات در داخل آن عرضه میشود دارای انعطاف بسیار بالا، استحکام مناسب و طول عمر بسیار بالا می باشد. سیم بکسل آسانسوری گوستاولف آلمان بصورت مغز کنفی و مغز فولادی در سایز های مختلف در بازرگانی هارد وایر همراه با ضمانت اصل بودن کالا قابل عرضه می باشد.