جرثقیل دستی

مشخصات مکانیکی جرثقیل دستی

جرثقیل های دستی از نوع زنجیری با برند های مختلف و در تناژ مختلفی در بازار موجود است. با توجه به قیمت پایین این جرثقیل ها و فضای کمی که اشغال می کنند،  برای حمل و جا به جایی بار در محیط های کارگاهی و کارخانه ای گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

جرثقیل دستی در ساختار خود دو زنجیر دارد، یکی زنجیر بار که مستقیما به بار وصل می شود و باید سختی بالایی داشته باشد. دیگری زنجیر دستی که معمولا زنجیر گالوانیزه با تنسایل پایین است. در داخل بلوک، دو دنده اصلی یکی با قطر زیاد و دیگری با قطر کم قرار دارد که وظیفه انتقال قدرت را به عهده دارند.

مزایا

جرثقیل های دستی که معمولا در تناژ زیر 10 تن و برای اهداف لیفتینگ در محیط های کارگاهی و کارخانه ای مورد استفاده قرار میگیرند مزایای متعددی دارند.

برخی از این مزایا عبارتند از:

1. قیمت پایینتر و مناسب تری نسبت به جرثقیل های برقی و بادی دارند

2. بسیار سبک و قابل حمل هستند بگونه ای که در برخی موارد وزن آنها به زیر 3 کیلوگرم می رسد

3. نیازی به نیروی محرکه خارجی مانند الکتریسیته نداشته و در هر مکانی، بدون دسترسی به امکاناتی خاص و برق کشی قابل استفاده هستند

4. طول عمر بالایی دارند و هزینه حفظ و نگهداری و تعمیرات آنها نیز نسبتا پایین است

برند های تولید کننده

برند های مختلفی از جرثقیل دستی در ایران موجود است (اصلی و طرح اصلی). بطور کلی این جرثقیل ها ساختار چندان پیچیده ای ندارند. از این رو، حتی مدل طرح آنها نیز با وجود قیمت بسیار پایین تر، کیفیت مناسبی دارد. برند های جرثقیل دستی در ایران عبارتند از : ویتال ( در دو کیفیت اصلی ژاپنی و چینی)، هرینگتون آمریکایی (مدل موجود در بازار اغلب ساخت چین است)، ایبل چین و برند های دیگر. در بین تمام برند های قید شده، برند ویتال ژاپن که تخصص اصلی شرکت تولیدکننده تنها ساخت انواع ترولی سقفی و جرثقیل دستی است، محبوب تر بوده و در تناژ مختلف تا 5 تن همراه با زنجیر های اتصال عرضه می شود.

مقایسه جرثقیل های دستی و برقی

یکی از چالش های پیش رو قبل از خرید همواره انتخاب بین جرثقیل دستی و برقی است. برای انتخاب بین این دو باید در نظر داشته باشید که تناژ و ظرفیت بار مورد نظر شما همیشه یکی از فاکتور های بسیار تاثیر گذار است. چرا که برای تناژ بالا استفاده از جرثقیل دستی به دلیل سرعت پایینی که دارد چالشهایی چون هدر رفتن نیروی کاری را به همراه خواهد داشت. در زیر برخی ویژگی های جرثقیل های دستی و برقی را برای شما مقایسه می کنیم:

 • در تناژ برابر، قیمت جرثقیل دستی از جرثقیل برقی بسیار کمتر است
 • جرثقیل دستی بسیار سبکتر و قابل حمل تر از جرثقیل برقی است. جرثقیل های برقی در کل پرتابل محسوب نمی شوند و معمولا بصورت نصب شده وثابت مورد استفاده قرار می گیرند.
 • با توجه به دقیقتر و دشوارتر بودن استاندارد تولید جرثقیل های برقی  نسبت به جرثقیل های دستی، معمولا طول عمر جرثقیل های برقی بیشتر است.
 • جرثقیل های دستی سرعت کمی داشته و عملیات لیفتینگ در آنها به کندی صورت می پذیرد.
 • یکی از مزیت های مهم و کارآمد جرثقیل دستی عدم نیاز آن به نیروی محرکه الکتریسیته و قابلیت استفاده از آن در هر مکانی است.

طول عمر جرثقیل های دستی بلبرینگی و شفتی

جرثقیل های دستی ساختمانی ساده دارند که با انتقال قدرت از روی چرخ دنده بزرگ گردان توسط زنجیر دستی بر روی چرخ دنده کوچک گرداننده ی زنجیر بار کار می کنند. طول عمر این جرثقیل ها معمولا بر اساس طول عمر زنجیر، شفت داخلی و یا بلبرینگ تعیین می شود؛ چرا که در ساختمان داخلی آن یا از شفت محوری و یا از سیستم بلبرینگی استفاده شده است. به طور معمول جرثقیل بلبرینگی طول عمر بالاتری نسبت به جرثقیل شفت محور دارد. لازم به ذکر است جرثقیل های دستی نیز مانند دیگر ماشین آلات مکانیکی، هزینه های مرتبط با حفظ و نگهداری دارند که تعویض شفت و بلبرینگ و روغنکاری به موقع را شامل می شود .

جرثقیل های دستی در یک نگاه

برندهای مختلفی از جرثقیل دستی در بازار موجود است که برخی با رعایت استاندارد های معتبر و برخی بصورت  بدون استاندارد تولید شده اند. هاردوایر عرضه کننده جرثقیل های دستی با برند ویتال در دو گرید اصلی ساخت ژاپن و گرید 2 چینی بنا به درخواست مشتریان می باشد.

 • جرثقیل دستی

   جرثقیل دستی نیاز به هیچ نوع منبعی برای تامین نیرو ندارد بنابراین به راحتی می توان در مکان های بدون برق و امکانات از آن استفاده کرد.
  این جرثقیل ها ارزانتر از انواع برقی یا بادی هستند و نگهداری آنها نیز هزینه ی زیادی ندارد.
  طراحی ساده ی جرثقیل دستی، تعمیر و نگهداری آن را راحت تر می کند در مقابل جرثقیل هایی که ترکیبی پیچیده از سیم ها، موتور و سیستم های برقی یا بادی هستند.

  شناسه محصول: P876-ST-17 دسته: , برچسب:
 • جرثقیل دستی 10 تن

  جرثقیل های دستی با برند ویتال از نوع قلاب دار آویز سقفی با زنجیر و در تناژ مختلف از 0.5 تن الی 20 تن در باراز موجود است. استفاده از جرثقیل دستی برای تناژ 1 الی 5 تن مناسب تر است چرا که با بالا رفتن بار سرعت جرثقیل دستی برای عملیات لیفتینگ بسیار پایین می آید.

  بطور کلی در تناژ زیر 10 تن جرثقیل دستی زنجیری، برای 1 تا 20 تن جرثقیل برقی از نوع زنجیری و برای بارگیری های بالای 20 تن جرثقیل برقی سیم بکسلی پیشنهاد میشود.

 • جرثقیل دستی 2 تن ویتال

  بطور کلی جرثقیل دستی، چه ویتال اصلی که محصول کشور ژاپن است و چه ویتال چینی برای کارهای معمولی کارگاهی پاسخگو است. با این تفاوت که برای خرید جرثقیل دستی چینی، باید ظرفیت بالاتر از نیاز خود را انتخاب کنید. به این معنی که اگر حداکثر بار مصرفی شما 2 تن است بهتر است از جرثقیل دستی 3 تن استفاده کنید.

 • جرثقیل دستی 2 کاره

  اکثر جرثقیل های دستی بصورت دو کاره یعنی اتصال به سقف از طریق قلاب تولید می شوند. هر چند نوع اتصال به سقف جرثقیل دستی نیز مانند جرثقیل های برقی بنا به صلاح دید کاربر صورت می پذیرد.

  جرثقیل دستی 2 کاره بطور کلی به سبب عدم نیاز به ترولی قیمت پایینتری نسبت به جرثقیل دستی 4 کاره دارد اما از جهتی دامنه حرکت آن نیز پایینتر بوده و فقط توانایی جابه جایی بار در جهت عمودی را دارد.

 • جرثقیل دستی 4 کاره

  جرثقیل های دستی معمولا همراه با قلاب سقفی، یعنی 2 کاره، فقط به منظور حمل بار به بالا و پایین تولید می شوند. اما گاهی کاربر نیاز به جایه جایی بار در جهت افقی نیز دارد و البته  طراحی سوله و کارگاه به گونه ای است که می توان از جرثقیل دستی 4 کاره استفاده کرد. در این گونه موارد می توان با استفاده از یک ترولی، حرکت جرثقیل در جهت افقی را امکان پذیر کرد.

  برخی جرثقیل های دستی مخصوصا در تناژهای بالای 5 تن،  برای حرکت بر روی ریل های سقفی، همراه با ترولی نیز عرضه می شوند و بصورت کارخانه ای 4 کاره هستند.

 • جرثقیل دستی ویتال 5 تن

  جرثقیل دستی 5 تن از نوع زنجیری 2 کاره با قلاب سقفی و 4 کاره همراه با ترولی دستی از همین برند موجود می باشد. جرثقیل دستی ویتال در دو گرید ژاپنی اصلی و چینی با اختلاف قیمت بسیار زیاد در بازار موجود می باشد. با توجه به سادگی ساختار و مکانیزم کار جرثقیل برقی استفاده از هر دو گرید برای مقاصد لیفتینگ ممکن می باشد. در استفاده از جرثقیل دستی ویتال چینی توصیه میشود حداکثر بار حمل شده از حداکثر بار مجاز کمتر باشد.