سیم بکسل

فروشگاه سیم بکسل هاردوایر

سیم بُکسِل نوعی طناب فولادی است که از الیاف فولاد ساخته می‌شود و مجموعه‌ای از چندین رشته سیم مفتول است که به دور یک مغزی (هسته ) تنیده شده است. هسته ذکر شده در دو نوع الیاف و فولادی ساخته میشود. متریال بکار رفته در تولید سیم بکسل بسته به شرایط محیطی (خشک و مرطوب) و همچنین میزان بار وارد بر آن مشخص میشود چرا که تنسایل سیم بکسل ها که معیار تعیین کننده ای در سختی کششی آنها می باشد تحت تاثیر متریال بکار رفته می باشد.
طناب فولادی می‌تواند دارای چهار بافت کلی : سیل (Seale)، فیلر (Filler)و وارینگتون و Warrington Seale باشد.
بنا به نوع بافت، نوع مغزی، قطر، جنس سیم و روکش آن بیش از 2000 نوع سیم بکسل وجود دارد که با توجه به نیاز در صنایع و دستگاههای مختلف مانند صنایع کشتی سازی، دستگاههای حفاری، دکلهای حفر چاه های نفت و گاز، ماشین آلات معدنی، ماشین های بالابر، آسانسورها و… از انواع آنها استفاده می شود.
انواع مختلف سیم بکسل از قبیل سیم بکسلهای حفاری، آسانسوری، نتاب و… در ابعاد مختلف در فروشگاه سیم بکسل هارد وایر قابل ارائه می باشد.

مقایسه سیم بکسل فولادی و استیل

سیم بکسل های فولادی تفاوت بسیاری از نظر سختی، تنسایل و مقاومت محیطی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند که نقش تعیین کننده ای در صنایع و شرایط محیطی مصرفی آنها نیز دارد. سیم بکسل های استیل چه از نوع بگیر باشند (گرید 304) و چه از نوع نگیر (گرید 316) دارای تنسایل 700 مگاپاسکال هستند. این در حالی است که سیم بکسل ارزان فولادی با درصد کربن مختلف دارای تنسایل بالای 100 و حتی تا حدود 1800 مگاپاسکال هستند. از نظر نوع کارایی سیم بکسل های استیل به سبب دارا بودن درصد زیادی کروم و نیکل در ساختار خود در برابر رطوبت و زنگ زدگی ناشی از آن مقاومت بسیار مناسبی دارند، این در حالی است که سیم بکسل های فولادی بصورت ذاتی مقاومتی در برابر رطوبت نداشته و از این رو معمولا بصورت گالوانیزه عرضه میشوند. عرضه انواع سیم بکسل های فولادی در تنسایل مختلف و با برند های مختلف آلمانی، کره ای، تایوانی و چینی در فروشگاه سیم بکسل هاردوایر. با توجه به قیمت ارزان متریال و مفتول فولاد نسبت به استیل قیمت سیم بکسل استیل نیز بالاتر از سیم بکسل فولادی می باشد.

صنایع مصرف کننده

سیم بکسل جزو ابزار آلات و ادوات صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد که از آن به منظور حمل، کشش و جابجایی اجسام در صنایع سنگین و همچنین از بافت ها و سایز های خاص آن جهت برش دادن همراه با الماس استفاده میشود. از سیم بکسل ها در صنعتی ساختمان هم در مرحله ساخت در جابجایی مصالح از طریق وینچ و بالابر و هم در ساختار آنها بالاخص در اتصالات وزنه آسانسور و بر روی درام آسانسور استفاده میشود. لازم به ذکر است سیم بکسل مغز کنفی ارزان تر از سیم بکسل مغز فولادی است. در صنایع نفت و پتروشیمی در حفاری ها و در دکل های نفتی نیز از ساختار های متفاوتی از سیم بکسل معمولا با تنسایل بالا استفاده میشود. ساختار نتاب سیم بکسل ها نیز که به شکل پوست مار می باشند و از جنس فولادی با مغزی فولاد نیز هستند در تاورکرین ها استفاده میشود تا حداکثر میزان امنیت بار را دارا بوده و از تابیدن سیم بکسل و در نهایت بار در حین حرکت جلوگیری به عمل آید. موارد صنعتی یاد شده تنها برخی از استفاده های انبوه این قطعه صنعتی میباشد، چرا که خرید سیم بکسل در صنایع خودرو سازی در سایز های پایینتر، در خدمات شستشوی نمای ساختمان ها ( سیم بکسل کلایمر) و همچنین در سالنهای ورزشی بالاخص بدنسازی (سیم بکسل روکش دار) استفاده فراوان می شود. فروشگاه سیم بکسل ارزان هاردوایر (کیومرث قراچورلو) وارد کننده انواع طناب های فولادی در سایز های مختلف و برای صنایع مختلف می باشد.

مشاوره خرید سیم بکسل ارزان و با کیفیت

قیمت سیم بکسل که مطابق با سایز و متریال بکار رفته در آن در وهله اول و کشور و برند تولید کننده، نوع بافت و آبکاری و سرتیفیکت ها در وهله دوم تعیین میشود با توجه به اینکه خرید سیم بکسل جهت واردات معمولا بصورت ارزی صورت می گیرد می تواند متغیر باشد. بازرگانی هاردوایر علاوه بر مشاروه رایگان در امر خرید سیم بکسل ارزان با دارا بودن اطلاعات فنی دقیق پیرامون نحوه کار و بار وارده بر سیم بکسل ها خود را متعهد میداند تا با ارائه پایینترین و مناسب ترین قیمت سیم بکسل و ادوات و متعلقات خدمات شایانی را به مشتریان خود ارائه نماید

مفهوم تنسایل

تنسایل یک مشخصه مکانیکی بسیار مهم است که در نمودار تنش و کرنش متریال های مختلف من جمله فلزات بیان میشود. نمودار تنش و کرنش (تنش به مفهوم فشار و یا نیروی واحد سطح و کرنش به مفهوم تغییر طول) یکی از نمودارهای بسیار مهم است که در تست کشش سیم بکسل نیز رسم شده و معیار بررسی کیفیت و مقاومت کششی قرار میگیرد. در نمودار تنش و کرنش 3 نقطه از اولویت بالایی برخوردار هستند. یکی نقطه مربوط به تنش تسلیم می باشد که در واقع نقطه است که مفتول سیم بکسل از حالت الاستیک وارد نقطه پلاستیک میشود. به زبان ساده تر مفتول های بکار رفته در ساختار سیم بکسل در نیروهای کششی پایینتر از این سطح یک تغییر طول بسیار اندکی دارند که با برداشته شدن بار دوباره به نقطه اول باز میگردند اما با وارد شدن به ناحیه پلاستیک با حذف بار نیز دیگر به نقطه اولیه باز نمی گردند. مبنای دوم در نمودار تنش و کرنش نقطه تنسایل سیم بکسل می باشد که میزان تنش تحمل آن حتی از نقطه پارگی نیز بیشتر می باشد. هر چه میزان کربن بکار رفته در فولاد اولیه تولید سیم بکسل بیشتر باشد نقطه تنش تسلیم و تنسایل کششی به هم نزدیکتر می باشند و یا به زبان ساده تر از لحظه تسلیم تا شکست زمان و تغییر طول کمتری را شاهد خواهیم بود. سومین نقطه در نمودار تنش  و کرنش نقطه شکست است که همان نقطه پارگی کامل سیم بکسل مس باشد که مفتولها یکی پس از دیگری پاره شده و به پارگی کامل استرند ها و در نهایت سیم بکسل می انجامد. قیمت سیم بکسل های تنسایل بالا به سبب سخت تر بودن مراحل تولید بالاتر می باشد. هارد وایر مشاور شما در امر خرید سیم بکسل می باشد..

  • تنسایل سیم بکسل های فولادی (Carbon Steel , Alloy Steel) حداقل 1660 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل سیم بکسل های فولادی گرید بالا 1770 مگاپاسکال و حتی بالاتر یعنی 1960 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل سیم بکسل های استنلس استیل حدود 1570 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل بالاتر صرفا به مفهوم مقاومت بیشتر سیم بکسل در برابر نیرو و تنش های کششی می باشد و به هیچ وجه معیاری برای بالاتر بودن مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی نمی باشد
  • تنسایل سیم بکسل ها در سیستم آمریکایی با PSI و KSI مشخص میشود که هر KSI برابر با 6.869 MPA می باشد.

گالوانیزه سرد و گرم

سیم بکسل های فولادی با وجود تنسایل مقاومتی بسیار بالایی که دارند بدون داشتن آبکاری سطحی و یا نوعی پوشش محافظ سطحی در برابر ناملایمات محیطی بسیار آسیب پذیر هستند. از این رو در اغلب موارد سیم بکسل های فولادی را با نوعی از پوشش حتی بصورت روغن کاری شده که دارای کمترین مراحل و دشواری های تولیدی است می یابیم. استفاده از روغن بر روی سطح سیم بکسل ها که در بسیاری از انواع و ساختار های سیم بکسل نیز دیده می شود از تماس مستقیم آب و رطوبت و دیگر خورنده های محیطی با سیم بکسل جلوگیری کرده و در نتیجه از اکسید شدن آن جلوگیری می کند. اما راه های مناسب تری نیز با قابلیت های حفاظتی بالاتر برای حفظ سیم بکسل فولادی در محیط های نیمه اسیدی، مرطوب و خورنده وجود دارد که محبوب ترین آنها آبکاری سطحی مفتول های سیم بکسل با فلز روی (زینک Zn) می باشد. فرایند آبکاری سیم بکسل با فلز روی را گالوانیزه می نامند که به دو صورت گالوانیزه گرم و سرد صورت می پذیرد. سیم بکسل گالوانیزه سرد که بخش عمده سیم بکسل های فولادی موجود در بازار از انواع سیم بکسل آسانسوری و حفاری را شامل می شود دارای رنگ نقره ای براق می باشد و یک محافظت نسبی را در برابر آب و رطوبت از سطح سیم بکسل فراهم می آورد. این در حالی است که ایجاد هر خراش سطحی بر روی مفتول های استرند می تواند آستانه اکسید شدن را فراهم آورد. در حالی که آبکاری گالوانیزه سرد سیم بکسل ها در دماهای پایین و حدود 260 درجه صورت می پذیرد سیم بکسل گالوانیزه گرم دارای یک لایه ضخیم از پوشش فلز زینک می باشد که در دماهای بسیار بالا و حدود 600 درجه سانتی گراد بر روی مفتول ها اضافه شده و به عمق سطح مفتول سیم بکسل نیز نفوذ کرده است. مقاومت سطحی سیم بکسل گالوانیزه گرم در برابر زنگ زدگی ناشی از آب و رطوبت و اسید های رقیق بسیار بالا می باشد و با ایجاد خراش بر روی سطح مفتول سیم بکسل نیز بر خلاف آبکاری گالوانیزه سرد در آستانه خوردگی قرار نمی گیرد. سیم بکسل گالوانیزه گرم دارای رنگ نقره ای مات می باشد.