انواع وینچ

درباره وینچها در هاردوایر

وینچ ها سازه هایی هستند که با مکانیزم سیم وقرقره عمل می کنند و در صنعت مصارف گسترده ای دارند. در انواع جرثقیل ها، وینچ یکی از عملگرهای پرکار به شمار می رود زیرا با استفاده از مکانیزم قرقره های مرکب می توان مزیت مکانیکی را بالا برد.

در جرثقیل های هیدرولیکی با انتقال نیروی پمپ هیدرولیکی به هیدرو موتور و گیربکس قرقره اصلی یا درام وینچ، حرکت دورانی در دو جهت فراهم می شود و با متصل کردن یک سیم بکسل به سازه به راحتی می توان یک حرکت خطی بوجود آورد. برای بالا بردن قدرت کششی در این سیستم از قرقره های مرکب استفاده می کنند. به این معنی که سیم را بصورت دولا یا چند لا به قلاب متصل می کنند؛ این عمل باعث افزایش قدرت می شود.

در جرثقیل هیدرولیکی ایمن بودن وینچ بسیار مهم است چرا که سقوط بار ممکن است بسیار خطر افرین باشد. به همین علت وینچ ها با ترمز و سیستم کلاچ اتوماتیک ایمن می شوند. گاهی در چند مرحله این ایمنی تضمین می شود و در بعضی موارد هم یک ترمز مکانیکی ضد سقوط، مکمل ترمز اصلی می شود. به این ترتیب، ترمز با نیروی گریز از مرکز فعال شده و موجب عدم سقوط بار می گردد.

در بیشتر جرثقیل های سنگین و نیمه سنگین از دو وینچ استفاده می شود: یکی بصورت تک لا دیگری بصورت چند لا. در جرثقیل های قدیمی تر هر دو درام وینچ به یک گیربکس کوپل شده و با یک طبقه شیر (یک لیور) مدیریت می شود و با یک سیستم کلاچ خشک لنتی با فرمان هیدرولیک از داخل کابین گیربکس با درام تک لا یا چند لا درگیر و خلاص می شود. در جرثقیل های مدل بالاتر که معروف به پنج لیور هستند برای وینچ تک لا و چند لا دو گیربکس مجزا تعبیه شده تا هر دو درام بطور جداگانه قابل مدیریت باشد.

تمامی وینچها در یک نگاه

 • بالابر تک فاز

  بالابر تک فاز یا وینچ برقی، سبک و قابل حمل است و نسبت به مدل های دیگر قیمت پایین تری دارد. قابلیت افزایش طول سیم بکسل و قابلیت نصب در ارتفاع یا روی زمین از دیگر مزایای این نوع بالابر به شمار می روند. بالابر تک فاز با برق شهری کار می کند و بنابراین می توان از آن در مکان های مختلف استفاده کرد.

 • وینچ برقی

  این نوع وینچ در دو نوع تک فاز و سه فاز با قابلیت تغییر حجم درام در مدلهای مختلف موجود میباشد.

  شناسه محصول: P876-ST-48 دسته: , , برچسب:
 • وینچ دستی

  وینچ دستی دستگاه بسیار ساده ایست که از آن برای کشیدن بار استفاده می شود. این دستگاه ساده از یک صفحه محکم فلزی، یک درام فلزی که سیم بکسل دور آن جمع می شود، دو یا سه عدد چرخ دنده با ابعاد مختلف، یک رشته سیم بکسل قلابدار ویک دسته فلزی برای انتقال نیرو، تشکیل شده است.
  این نوع وینچ معمولا در دو مدل کلاچ دار و ساده تولید می شود. در مدل کلاچ دار، برای تغییر جهت کشش، کافیست دسته وینچ در جهت مخالف چرخانده شود. اما در مدل ساده، برای تغییر جهت چرخش سیم بکسل از یک ضامن یا ترمز استفاده می شود.

  شناسه محصول: P876-ST-47 دسته: , , برچسب:
 • وینچ دستی بدون کلاچ

  وینچ دستی بدون کلاچ (یا وینچ دستی ساده) برای کشیدن بار استفاده می شود. سیستم این نوع وینچ ها بسیار ساده است: با چرخاندن اهرم یا دسته، سیم بکسل به دور درام پیچیده و بار را با خود می کشد و با چرخاندن برعکس دسته، سیم بکسل باز می شود.

  وینچ دستی ساده سبک و قابل حمل است و نیازی به منبع تامین انرژی ندارد، کار با آنها آسان است و نگهداری از آنها نیز زحمت زیادی ندارد.

  شناسه محصول: P876-ST-47-2 دسته: , , برچسب:
 • وینچ دستی کلاچ دار

  وینچ دستی کلاچ دار برای کشیدن بار استفاده می شود. مزیت مهم این وینچ این است که نیازی به برق یا هرگونه منبع تامین انرژی ندارد. بنابراین برای مکان هایی که برق ندارند یا قطعی برق زیاد است، گزینه بسیار مناسبی است.

  در وینچ دستی کلاچ دار، برای تغییر جهت کشش، کافیست دسته وینچ در جهت مخالف چرخانده شود.

  شناسه محصول: P876-ST-47-1 دسته: , , برچسب:
 • وینچ ماشینی (آفرود)

  وینچ ماشینی (آفرود) در قسمت شاسی یا سپر خودروهای آفرود نصب می شود. وینچ آفرود زمانی که خودرو در زمین های ناهموار یا باتلاقی گیر می افتد، یا برای کشیدن خودروها و وسایل دیگر به کار می آید. وینچ خودرویی بر روی خودروهای معمولی نیز قابل نصب است اما عمدتا بر روی خودروهای شاسی بلند و آفرود نصب می شود.

   

  اغلب سازنده های وینچ های خودرویی توصیه می کنند وینچی را انتخاب کنید که حداقل یک و نیم برابر وزن خودروی خودتان را بتواند بکشد. اما این حداقل ظرفیت وینچی است که می توانید بر روی خودروی خود نصب کنید.

   

  توجه داشته باشید که در شرایط و موقعیت های خاص مانند بیرون کشیدن خودرو از گل و لای، احتمالا به بیش از این حداقل ظرفیت احتیاج خواهید داشت.

   

  البته برای انتخاب وینچ ماشینی (آفرود) مناسب، باید به قدرت باتری خودرو هم توجه کنید. باید از وینچی استفاده کنید که باتری خودرو توانایی تامین انرژی مورد نیاز آن را داشته باشد.

  شناسه محصول: P876-ST-49 دسته: , , برچسب: